Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šmejdi ve finančních službách (aneb proč potřebujeme chránit spotřebitele)?

Pro organizátory předváděcích akcí zaměřených na seniory se v češtině vžilo slovo „šmejdi“. To přiléhavě vyjadřuje povahu podnikání, o které v takovém případě jde. Proč se takovému byznysu tolik daří? A kde jinde se s ním setkáme?

V občanském životě jsme často vystaveni rozhodnutím a volbám, kdy se tak nějak očekává, že si s nimi poradíme ke svému prospěchu. Ekonomickou terminologií řečeno – že se budeme chovat racionálně. Přesto se to však ne vždy daří. Neumíme napoprvé správně vyplnit daňové přiznání, tápeme ve vyúčtování za energie, nerozumíme pojmům v pojistných smlouvách či podmínkách. Přitom jde mnohdy o nezanedbatelné částky.

V některých takových situacích přitom nemáme možnost se příliš učit ze svých předchozích chyb. Některé služby či produkty si totiž pořizujeme jednou dvakrát za život a naše nákupní zkušenosti nám tak příliš nepomůžou. O zkušenostech profesních nemluvě. Ekonomické vzdělání nám nedá rychlou a intuitivní odpověď na to, jak si poradit s různými daňovými výjimkami. Zdařilá koupě ojetého auta nezaručuje naši obezřetnost k souběžně sjednávanému nevýhodnému úvěru. Profese elektrikáře nás neochrání před nekalými praktikami podomních prodejců elektřiny.

V mnohém nejrizikovější jsou přitom právě některé služby finanční. Ač se to na první pohled vůbec nemusí zdát. Ač v nás pohled na dobře materiálně obklopeného finančního poradce může zprvu vyvolat spíše důvěru a kladná očekávání („zajistil sebe, zajistí i nás“), než podezřívavost a opatrnost („kde na to ten mladík asi tak vzal?“). Vůbec nemusíme být hloupí, abychom si sjednali takové životní pojištění, které místo aby nás finančně chránilo, tak nás jen oškube. A rozhodně nelze někoho jen tak osočit, že je finančně negramotný, když si např. neumí prověřit hodnotu RPSN uváděnou věřitelem v úvěrové smlouvě.

V případě RPSN se k výsledku bez počítače nedostaneme jinak než metodou postupného dosazování (iterací), nebo přinejmenším správným, a rozhodně netriviálním vyplněním příslušného webového kalkulátoru. Nemluvě o tom, že RPSN samotné v případě některých neseriózních nebankovních půjčovatelů jen zastírá jiné extrémní náklady, které do něj sice nevstupují, ale které především mohou vést až k totální občanské likvidaci dlužníka. Stačí zde např. jeden jediný den zpoždění se splátkou, aby se právo na tyto náklady realizovalo a spustilo se neštěstí, které nakonec stojí peníze nejen onoho nevědomého chudáka, ale následně nemalé částky také stát (sociální dávky, prostředky na boj s kriminalitou).

V druhém případě, tj. ve světě pojišťovnictví, pak čelíme především záludně složité prezentaci poplatků a nákladů na pojištění s tzv. spořicí/investiční složkou (tzv. alokační procenta, resp. počáteční jednotky). Tedy pokud se k nim ovšem vůbec dostaneme. Stává se totiž nadále, že o těchto srážkách z našich vložených prostředků nám pojišťovna řekne jen to, že jsou počítány „pojistně-matematickými“ metodami. Prostě taková legalizovaná černá díra.

O tom, že je tento důmyslně nesrozumitelný systém prezentace toho, co nám pojišťovna sebere (a z čeho pak platí své distributory), hlavní příčinou excesů spojených se sjednáváním „životek“ (nedůvodné opakované přepojišťování, pojišťování důchodců na dožití se věku přesahujícího 100 let, sjednání pojištění pro uklízečku s pojistným ve výši poloviny její čisté mzdy apod.), se sice mezi odbornou veřejností ví, ale tím to zatím jaksi končí. Bez ohledu na některé občasné a pozoruhodně zavilé poslanecké iniciativy, které se snaží v roli dlouhodobě poškozeného vyobrazovat pojišťovny nikoli samotné klienty. Žádoucí univerzální ochrana spotřebitele zde v některých návrzích zmutovala do značně problematické selektivní ochrany podnikatelů.

Jak je pak možné, že se tomuto trhu tak daří? Že zde rostou „rychlé prachy“ jako houby po dešti? Že zde není žádná rozumná korekce? První vysvětlením může být důvěra. Důvěra v to, že např. pojišťovnictví má u nás dlouhou tradici a že se po změně režimu nediskreditovalo tak, jako tehdy služby investiční. Druhým důvodem je zřejmě skutečnost, že na benefit z pojištění se člověk většinou tolik netěší (neb je spojen s povětšinou nepříjemnými životními událostmi), tak si jej (resp. cenu za něj) tolik nehlídá. Mnohdy dokonce neví, co má od produktu vlastně chtít a očekávat.

Lze rovněž odhadovat, že spousta lidí si – tím spíše, jedná-li se s nimi manipulativně či pod šikovným psychickým nátlakem – odmítá připustit neznalost toho, co právě podepisuje. Nevíme, za co platíme, a stydíme si to přiznat. Na papíře je napsáno „pojištění“, tak je to prostě pojištění a to přece všichni vědí, co je. Zde podobnost se všemi těmi zázračnými hrnci, dekami, a výživovými doplňky.

A konečně – „last but not least“ – existuje silný a zdatně realizovaný zájem na tom, aby se do tohoto báječně vydělávajícího soukolí pokud možno regulatorně příliš nezasahovalo, případně jen ve prospěch některých. Pětiletá historie opakovaně nedoschválené novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích toho budiž dostatečným důkazem.

Suma sumárum, nároky na finanční gramotnost (stejně jako na řadu jiných „gramotností“) neustále rostou a objektivně ne každý je schopen je rychle a adekvátně zvládnout. Kromě nedostatečné finanční gramotnosti jsou pak ve sféře finančních služeb pro nás klienty problémem naše emoce a neschopnost si připustit, že něco může být jinak, než jak to vypadá, nebo než jak si přejeme, aby to vypadalo.

Je otázkou, co s tím lze dělat. Můžeme teoreticky některé finanční produkty zakázat jako univerzálně nevhodné. Nabízí se to např. u těch, u kterých je již dopředu jasně spočitatelné, že budou pro klienta ztrátové. Nebo u těch, které zcela a záměrně zamlčují poměr mezi tím, co mají přinést a co stojí. To je na jednu stranu obtížně obhájitelné v situaci, kdy tyto produkty jinými nástroji (daňovými úlevami) naopak podporujeme. Nicméně právě v takových intencích už se v Evropě – především právě ve světle oněch predátorských finančně-produktových inovací, které spolehlivě luxují peníze lidí všech společenských vrstev, všeho vzdělání i víry – uvažuje, aby se následně tyto myšlenky (product interventions, product governance) následně promítaly do nově vznikajících norem evropského práva finančního trhu. Zatím je otázkou, jak tento institut „božího trestu nad zlým produktem“ bude v praxi reálně fungovat.

Jinou možností je „cesta zažité bolesti“. Ta s určitou nadsázkou znamená, že v koupi zajíců v pytli budeme občany podporovat s tou logikou, že jedině tak se vytrestají a následně se již „naučí přemýšlet“. Jinak řečeno nechat působit poučky o tom, jak je každý svého štěstí (a tedy i neštěstí) strůjcem a jak neznalost (nejen zákona) neomlouvá. To se zdá být ovšem lákavý přístup jen do té doby, než podobná kalamita dožene i nás či naše blízké, přes naše přesvědčení, že nám se to stát nemůže. Nebo jen do té doby, než na nás dolehnou zmíněné celospolečenské následky, které ze zdánlivě zaslouženého individuálního problému vyrobí problém kolektivní a drahý.

Můžeme též soustředit úsilí a zdroje do finančního vzdělávání a očekávat, že se třeba již v příští generaci situace zlepší. Ve vyspělém světě si význam náležité finanční gramotnosti uvědomují a něco pro tyto účely konají všechny země. Tato cesta je tržně velmi konformní, nicméně dlouhá, a tedy neřešící křiklavé akutní problémy.

Anebo můžeme ty, co si finanční služby sjednávají, vybavit určitým rozumným rozsahem práv (na srozumitelně prezentované informace, na odborné a solidní jednání prodejce, na existenčně únosný exit z produktu, na nestranné a rychlé a levné projednání sporu apod.), který jim umožní onen deficit potřebných znalostí a dovedností snáze překlenout, a kritickým nástrahám na jejich peníze se vyhnout. Zde je však zapotřebí konat vždy s vědomím toho, že „kvantita nerovná se kvalita“ a že každé spotřebitelské právo, aby mělo svůj smysl a nebylo jen podnikatelsky zatěžující, musí mít v sobě předpoklady pro to, být následně uplatňováno.

Autor: Jan Urbanec | středa 25.5.2016 17:20 | karma článku: 17,56 | přečteno: 865x
  • Další články autora

Jan Urbanec

Nárazníky války a míru

Myšlenka, že vojenská pomoc Ukrajině je jediným účinným způsobem, jak zastavit ruskou invazi a přivést Putina k rozumu, je v současnosti jasným ideovým mainstreamem západního světa.

2.4.2024 v 22:00 | Karma: 25,44 | Přečteno: 702x | Politika

Jan Urbanec

Ekonomie viru

V tomto období prázdnoty a marnosti je dobré připomenout naléhavou pomíjivost ekonomických prognóz. Každý den vznikají ve finančních institucích a na různých vládních úřadech tisíce projekcí hospodářského vývoje.

16.3.2020 v 22:41 | Karma: 10,29 | Přečteno: 308x | Ekonomika

Jan Urbanec

Proč necítím hněv vůči AB

Ahoj příteli, vzpomněl jsem si, že jsme tuhle nedokončili rozhovor na téma AB. Ptal ses mě, co na něm vlastně vidím. Zkusím Ti odpovědět úsporně a snad ne moc pateticky.

3.7.2019 v 4:49 | Karma: 46,72 | Přečteno: 7277x | Politika

Jan Urbanec

Revoluce proti střetům zájmů

Ať už bylo v úterý na Václaváku sto tisíc hlav či jen sto tisíc končetin, poselství přítomných moudrých a spravedlivých zaznělo jasné - je zapotřebí zatočit se střety zájmů. To je totiž v dnešní době největší společenské zlo.

6.6.2019 v 22:15 | Karma: 28,30 | Přečteno: 663x | Politika

Jan Urbanec

Platební rozkaz z Bruselu

Po půl roce od chvíle, kdy se čeští novináři rozhodli nachytat premiéra při únosu vlastního syna, se narodil další materiál, který má rozčeřit jinak poměrně klidné vody tuzemského veřejného mínění. Tentokrát přiletěl z Bruselu.

3.6.2019 v 6:10 | Karma: 34,68 | Přečteno: 988x | Politika

Jan Urbanec

Střety (politických) zájmů

Ač nemá zdaleka tak zábavnou vedlejší významovou linku jako Zemanova "viróza 2013", slovem či souslovím, které by mohlo kandidovat na český pojem roku 2018, je „střet zájmů“.

14.12.2018 v 15:01 | Karma: 20,60 | Přečteno: 303x | Politika

Jan Urbanec

Národ opět rozdělen - tentokráte Nohavicou

Expremiér Mirek Topolánek se tuhle vyjádřil, že se cítí, jako kdyby si prožil nevěru své ženy či znectění své dcery. Za tento mizerný stav jeho psychiky má prý odpovědnost zpěvák Jarek Nohavica.

6.11.2018 v 17:02 | Karma: 42,91 | Přečteno: 3486x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Senát s hodně malým S

Právě jsme byli svědky voleb, které stvořily zastupitele, co jsou veřejnosti 3krát lhostejnější než ti, kteří byli zvoleni v jiných volbách před týdnem, a 4krát než před rokem.

13.10.2018 v 23:33 | Karma: 22,90 | Přečteno: 554x | Diskuse| Miniblogy

Jan Urbanec

Je dítě ekonomický uprchlík?

Debata o uprchlících našla po letech svůj další level. Díky europoslankyni Šojdrové, ať už byl její motiv k tomuto jakýkoli. Všichni zúčastnění si zatím drží své dosavadní pozice, je však nejisté, jestli je nyní ustojí.

16.9.2018 v 23:24 | Karma: 13,31 | Přečteno: 638x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Chci do Senátu

...říká letos opět spousta nových tváří. Nabízí boj s uprchlíky, s kryptokomunisty, lobbování pro svůj region, či jen své akademické zásluhy. Všechno z toho je přetvářka z neznalosti nebo ze zlého úmyslu. Těžko říct, co je horší.

3.9.2018 v 15:00 | Karma: 29,42 | Přečteno: 931x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Euroguláš

To je tak, když se ze stolu (světa) plného zdravých, pestrých a chutných jídel (národů a etnik) vše nasype do jednoho hrnce (Evropy) a udělá se z toho nechutný guláš (všekulturní a všecivilizační společenství).

3.5.2018 v 0:06 | Karma: 22,48 | Přečteno: 470x | Diskuse| Miniblogy

Jan Urbanec

Antiextremismus jako extremismus svého druhu

Zákon rozumu velí investovat energii do toho, co má reálný potenciál přinést kýžený stav. Je s podivem, že jak profesionální, tak ani "ulicová" politika tento imperativ nedrží.

23.4.2018 v 0:00 | Karma: 15,60 | Přečteno: 373x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Je nad Topoly jasné...

...tedy spíš velmi pravděpodobné, že ve večerních zprávách dne 13.1.2018 mezi jmény kandidátů postupujících do druhého kola prezidentské volby neuslyšíme jméno Mirek Topolánek. Kdo si myslí opak, nechť si vsadí, vyhraje balík.

26.12.2017 v 1:15 | Karma: 25,83 | Přečteno: 1310x | Politika

Jan Urbanec

Česko bude uprchlíky přijímat

Česko možná uprchlíky přece jen začne brzy přijímat. Ty Evropany, kteří budou nuceni utéct před soustavným strachem o život svůj a svých rodin v těch zemích EU, které jim to základní lidské bezpečí zajistit nedokážou.

21.6.2017 v 0:35 | Karma: 33,84 | Přečteno: 1265x | Diskuse| Miniblogy

Jan Urbanec

Reflexe Reflexu

Časopis Reflex ve svém nejnovějším vydání investoval celých 24 svých stran do "speciálu" o politické krizi. Na tomto prostoru se však bohužel opět zvládl věnovat jenom dvěma fenoménům - Zemanovi a Babišovi. Ostatní jako by nebyli.

18.5.2017 v 11:40 | Karma: 28,60 | Přečteno: 976x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Proč si nevsadit na Michala Horáčka

Řádky níže nejsou vyjádřením přání, aby se pan Michal Horáček nestal příštím prezidentem Česka (a rovněž ne tím, aby jím zůstal prezident současný). Jsou jen vyjádřením názoru, proč budou šance MH uspět ve volbě zřejmě jen malé.

29.12.2016 v 13:37 | Karma: 30,48 | Přečteno: 1663x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Maminky na mateřské, možná se dočkáte společenské rehabilitace.

Jedna z takzvaně pravicových stran objevila nové téma, se kterým chce oslovit voliče. Mateřskou a rodičovskou. Poslankyně Adamová navrhuje, aby zejména příspěvek státu na mateřskou byl oproti současnosti značně více zásluhový.

2.3.2016 v 14:05 | Karma: 10,05 | Přečteno: 334x | Diskuse| Ostatní

Jan Urbanec

Černá a bílá Evropa uprchlická

Emotivní interpretace dění a souvislostí okolo blízkovýchodního exodu, pařížského vraždění a možností soužití s muslimským světem je v Česku, zdá se, větším problémem, než realita samotná.

11.12.2015 v 18:41 | Karma: 19,58 | Přečteno: 1082x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Rusko nemá být nepřítel

Současná ukrajinská krize slouží jako katalyzátor animozit vůči Rusku. Řada z nich se sice opírá dílem o objektivní negativní historické zkušenosti s touto geografickou velmocí, nemálo z nich však také působí jako výsledek nepříliš poctivé fabulace postavené na poznatcích z několika málo hodin dějepisu na základní či střední škole. Na dějinný politický pragmatismus je pak jaksi zapomínáno úplně.

26.2.2015 v 0:25 | Karma: 22,38 | Přečteno: 650x | Diskuse| Politika

Jan Urbanec

Nikdo se nebude smát

Nenáviděný Západe. Napadli jsme tě, protože se nám směješ. Směješ se našemu Bohu, našemu prorokovi. Směješ se nám za to, že se neumíme smát. Že svůj život umíme tak snadno vyměnit za vstupenku do našeho posmrtného ráje. Nechceš vidět, že ti slušní z nás neumějí ani nechtějí pozvednout hlas proti tomu, co děláme my neslušní. Neumíš pochopit, že místo toho, abychom se snažili žít lepší život tam, kde patříme a odkud za tebou přicházíme, chceme dosyta využívat tvou pohostinnost. Že chceme nabývat vědění na tvých školách, kupovat si tvé moderní technologie. Že si ve tvých zemích smíchu chceme stavět své chrámy nesmíchu. Ve své bezmezné multikulturní korektnosti zavíráš oči nad tím, že když tví občané přijedou za námi, tak nesmí vůbec nic.

16.1.2015 v 0:40 | Karma: 15,98 | Přečteno: 639x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 53
  • Celková karma 25,44
  • Průměrná čtenost 1739x
Rodilý Ostravák, toho času pražská naplavenina, celkově hrdý Čech. Už ne svobodný, a naštěstí ještě ne rozvedený. Služebník státu.